Fakti.bg | 02.05.2024 04:34:08 | 25

ООН: Броят на убитите и ранените жители на Газа е достигнал 5% от населението на анклава

Броят на загиналите и ранените жители на ивицата Газа от 7 октомври миналата година достигна 5% от населението на анклава. Това се посочва в доклада на Програмата за развитие на ООН, озаглавен „Войната в Газа: Очаквани социално-икономически последици за държавата Палестина“.

"Към 12 април 2024 г. най-малко 33 207 души са били убити, а около 7 хиляди са обявени за изчезнали в Газа. Повечето от загиналите - около 70% - са жени и деца. Други 80 683 палестинци бяха ранени, много от техните наранявания вероятно ще причинят дълготрайна нетрудоспособност. Според тези данни от 7 октомври 2023 г. около 5% от населението на Газа е било убито или ранено, някои сериозно. Нито един въоръжен конфликт през 21 век не е имал толкова опустошително въздействие върху населението за толкова кратък период от време“, се казва в документа.

Авторите му отбелязват, че повече от 1,7 милиона палестинци, тоест повече от 75% от населението на анклава, са били принудени да се разселят в сектора, като повечето от тях са се сблъсквали с тази нужда няколко пъти. „Семействата все още трябва постоянно да се движат в търсене на безопасност. Повечето от разселените хора намериха подслон в приютите на Агенцията на ООН за подпомагане и работа на палестинските бежанци в Близкия изток (UNRWA) или в непосредствена близост до приютите на UNRWA. 1,2 милиона души сега са в Рафах“, се посочва в доклада.

Освен това, поради големия брой жертви и мащабните разрушения на медицински съоръжения, войната ще засегне сериозно продължителността на живота, убедени са от Програмата за развитие на ООН. „Въз основа на показатели от войната през 2014 г. се изчислява, че продължителността на живота в окупираните палестински територии намалява с четири години след шест месеца война. Всеки допълнителен месец война може да намали продължителността на живота с една година. Ако войната продължи девет месеца, то тази цифра ще достигне седем години”, твърдят експерти от световната организация.

Прочети цялата публикация