Fakti.bg | 04.05.2024 18:41:57 | 50

Жирона посече Барселона и донесе титлата на Реал Мадрид

Жирона посече Барселона за втори път този сезон и отново го направи с резултат 4:2. Тази победа подсигури 36-ата титла на Испания на Реал Мадрид. Освен това тя гарантира първото участие на Жирона в Шампионската лига. Тимът на Мичел изпревари Барса и си върна второто място, където се надява да завърши сезона.

Двата каталунски клуба сътвориха невероятно шоу. Андреас Кристенсен откри резултата още в третата минута, а секунди след подновяването на играта Артьом Довбик изравни. Роберт Левандовски даде преднина на Барса в края на първата част с гол от дузпа. Влизането на игра на Порту през втората част промени изцяло развитието на двубоя. В рамките на девет минути той се отчете с два гола и асистенция за попадение на Мигел Гутиерес и донесе победата на Жирона.

Срещата започна по невероятен начин и два гола бяха отбелязани в рамките на минута. Андреас Кристенсен откри резултата в третата минута. Той се възползва от великолепно подаване на Ямал, овладя топката и с удар от въздуха я прати в мрежата. Веднага след подновяването на играта Жирона изравни. Отлична комбинация завърши с центриране на Иван Мартин към Довбик, който с глава разстреля Тер Стеген. Украинецът е лидер при голмайсторите в Ла Лига, като това бе 20-ото му попадение през този сезон.

Въпреки че допусна бързо изравняване, тимът на Чави имаше предимство. Гасанига трябваше да се справя със силен удар на Гюндоган, а Фермин Лопес стреля над вратата след центриране на Ямал, а от началото на мача не бяха изминали и десет минути. Гостите продължиха да натискат и в 15-ата минута бяха близо до втори гол. След ъглов удар Кристенсен стреля с глава, а вратарят успя да блокира удара на голлинията.

Жирона също затрудняваше защитата на съперника. Удар на Циганков от добра позиция бе отклонен. Кунде имаше проблеми с опазването на Савио. В една ситуация бразилецът го размина, но бранителят успя да се върне и да се реваншира. В 28-ата минута Савио отново бе по-бърз и Кунде го спъна на границата на наказателното поле. Първоначално съдията даде авантаж и Тер Стеген направи блестящо спасяване след удар на Циганков.

В 33-ата минута Кансело проби отлично отляво и сложи топката на главата на Гюндоган. Германецът нямаше късмет, тъй като кълбото се удари в горната греда. Малко преди почивката Ямал бе повален в наказателното поле от Мигел Гутиерес. Последва дълго разглеждане на ситуацията. Съдията отиде да я види на монитор и отсъди дузпа. Левандовски бе точен от бялата точка и Барса отново поведе.

В началото на второто полувреме Жирона правеше някакви опити да атакува, но Барселона играеше уверено и бе близо до трети гол. Ямал създаваше сериозни проблеми на защитата. Той опита да намери Левандовски, но Гасанига се намеси решително. Отговорът на домакините бе опасна ситуация пред Тер Стеген, която не завърши с удар. Кансело също се озова на позиция за изстрел, но не успя да затрудни вратаря.

Домакините сътвориха пълен обрат в рамките на две минути. Всичко започна след влизането на Порту в игра. С първото си докосване той изравни за 2:2. Груба грешка на Сержи Роберто изведе Довбик на отлична позиция. Украинецът се забави и финтира, но после взе правилното решение да подава. Той намери Порту и той се разписа. При следващата атака на Жирона Порту напредна отдясно и намери Мигел Гутиерес, а той насочи топката към мрежата.

Шоуто на Порту продължи и девет минути след първия си гол той отбеляза ново попадение. Той получи подаване от Савио и с великолепен удар от въздуха матира Тер Стеген. Този гол отчая гостите и тимът на Чави не успя да се възстанови от шока, като трябваше да се примири със загубата. В добавеното време Жирона бе много близо до още едно попадение след бърза атака, но Кунде блокира удар на Довбик. Веднага след това Тер Стеген направи блестящо спасяване.