Fakti.bg | 09.05.2024 21:03:13 | 55

Олимпиакос е на заслужен финал след нова победа над Астън Вила

Олимпиакос осъществи мечтата си и стана вторият гръцки тим в историята, който стига до финал на европейски клубни турнири, след като победи с 2:0 Астън Вила на "Георгиос Караискакис" в реванша от полуфиналите на Лига на конференциите. Тимът на Хосе Мария Мендилибар заслужено е на финал, след като елиминира с общ резултат 6:2 четвъртия в Премиър лийг. В мача за титлата, който по щастливо стечение на обстоятелствата ще се играе в Атина, Олимпиакос ще спори с Фиорентина. Иначе днес Аюб Ел Кааби, който бе отбелязал хеттрик на "Вила Парк", рано-рано уби надеждите на гостите за обрат, след като се разписа още в десетата на минута. В 79-ата мароканецът довърши бирмингамци с петия си гол в тяхната врата. Вила владееше повече топката, но така и не успяваше да създаде достатъчно голови положения.

Гърция ще има първи отбор на финал в европейски клубен турнир от 1971 година, когато Панатинайкос загуби от Аякс финала за КЕШ. След като през миналия сезон Мендилибар спечели Лига Европа със Севиля, сега испанецът ще има шанс да триумфира и в Лигата на конференциите. Астън Вила, който се завърна в Европа след 14-годишно отсъствие, пък има да направи и последната крачка към това да завърши в топ 4 в Премиър лийг и през следващия сезон да играе в Шампионската лига.

Мендилибар бе направил само една промяна в сравнение със състава, който започна на "Вила Парк". Левият бек Франсиско Ортега пропусна двубоя заради контузия, като мястото му бе заето от Кини. Аюб Ел Кааби очаквано водеше атаката, а Поденсе и Фортунис му помагаха по фланговете.

Голямата новина в състава на Астън Вила бе, че Емилиано Мартинес, който пропусна последните два мача заради контузия, се завърна сред титулярите. Мати Кеш пък замени контузения Морган Роджърс. Това бяха двете промени, които направи Унай Емери в сравнение с двубоя с Брайтън през уикенда.

В самото начало на двубоя Карлош направи грешка, която даде възможност на Чикиньо, но той стреля встрани отблизо. След това Астън Вила пое контрола и наложи натиск, а домакините чакаха възможности за контраатака. При едва второто си нападение в мача обаче гръцкият тим сложи точка на всички надежди на Вила за обрат. Поденсе получи дълго диагонално подаване, опита едно центриране, което бе пресечно, след което топката се върна към него. Той задържа търпеливо в наказателното поле, изчаквайки Кини, след което пусна вляво към бранителя, който веднага центрира ниско. Ел Кааби бе оставен сам и засече, вкарвайки четвъртия си гол във вратата на английския тим.

Вила продължи много повече да владее топката, но това не носеше нищо. В 24-ата минута Макгин центрира опасно отляво, а Рецос се хвърли и пресече, което бе важна, но рискована намеса, защото за малко бранителят не си отбеляза автогол.

В 37-ата минута Мартинес спаси удар от дистанция на Фортунис, а четири минути след това Вила пропусна добра ситуация, след като Кеш не успя да достигне ниско центриране на Бейли.

Реално най-добрата възможност за гостите преди почивката дойде едва в добавеното време на първата част, но Цолакис спаси хубав изстрел на Диаби от границата на наказателното поле, след който имаше и лек рикошет.

Пет минути след началото на втората част Уоткинс засече с глава центриране на Бейли, но топката премина на сантиметри над вратата.

В 59-ата минута домакините имаха много добър шанс, след като Ел Кааби про отляво, но в решаващия момент пресили паса си към Хезе.

Двубоят стана двуостър, но и доста хаотичен. В 78-ата минута Ел Кааби за пореден път вкара топката във вратата на Астън Вила, след като се откъсна сам срещу Мартинес и промуши топката между краката му. Първоначално бе маркирана засада, но след дълго разглеждане на ситуацията от ВАР стана ясно, че Конса покрива засадата, така че попадението бе валидирано - 2:0 и пети гол за мароканеца.