Fakti.bg | 10.05.2024 12:32:45 | 37

Без проблем: Григор Димитров е в следващия кръг на турнира в Рим

Григор Димитров побиди японеца Йошихито Нишиока със 7:5, 5:4 в мач от втория кръг на Мастърса в Рим.

Изненадващо началният удар на Григор не тръгна добре и се стигна до 30-30. Той обаче показа супер класа в заключителната част на гейма, съперникът му пусна наглед отлична къса топка, а най-добрата ни ракета със завидна бързина стигна до мрежата и с майсторски форхенд по диагонала затвори гейма - 1:0. По идентичен начин се разви подаването и на Нишиока. Българинът изравни за 30-30 с майсторско воле с гръб към мрежата, но в крайна сметка опонентът стигна до успех след бекхенд в мрежата на българина - 1:1. При 15-15 в следващия гейм Димитров записа два поредни аса и въпреки че последва пресилен негов удар, той спечели подаването си и поведе с 2:1. Въпреки че сервисът на съперника не затрудняваше нашия тенисист, Нишиока затвори бързо гейма след три непердизвикани грешки на Гришо - 2:2.

He gets knocked down, but he gets up again ????@GrigorDimitrov channels inner Nadal and wins the point after falling over#IBI24 pic.twitter.com/x3IZzIWZyN

— Tennis TV (@TennisTV) May 10, 2024

Димитров най-сетне показа превъзходство и взе подаването си на нула. Особено ефектна бе последната точката, когато с ефектен лоб не остави шансове на съперника си - 3:2. Нишиока поведе с 40-15, помогна му и първият му ас в мача. Последваха обаче две непредизвикани грешки от негова страна за 40-40. Дойде ред и Гришо да направи такава и японецът взе предимство. След удар в мрежата обаче равенството е факт, а нов форхенд в аут донесе първи първи брейкбол за Димитров. Съперникът му оцеля след удар в мрежата на Григор, а след с фамозен уинър от бекхенд с отскок с две ръце взе предимство. Грешка на Димитров и японецът измъкна гейма - 3:3. Последва лесен сервис-гейм на българина за 4:3. Картината се повтори при подаването на Нишиока и ново равенство - 4:4.

Сервисът на Гришо заработи с пълна сила в следващия гейм и след три нови аса се стигна до 40-0 и 5:4. Отговорът на съперника му беше впечатляващ - първи гейм на нула за него и 5:5. Макар че даде една точка на Нишиока, Димитров безпроблемно го затвори, за да поведе с 6:5. Първата ни ракета започна уверено следващия гейм и стигна до пробив, с който спечели първия сет. Форхенд в аут и топка в мрежата му осигуриха два сетбола, като още първият бе реализиран - 7:5.

Изненадващо Гришо показа колебания на подаването си в откриващия гейм - не вкара нито един от първите сервиси. Стигна до 30-30, но все пак българинът успя да го затвори и да поведе с 1:0. Нишиока спечели следващия гейм доста по-лесно след само една точка на Димитров и 1:1. Първата точка бе спечелена от Нашиоки, но с мощен уинър от форхенд Гришо изравни. Едно от най-хубавите разигравания в мача до момента завърши с блестящо воле на Гришо и въпреки че стигна до топката, Нашиока я прати в мрежата - 30-15. А след това затвори гейма с още две бързи точки - 2:1. Димитров направи четири непредизвикани грешки и загуби следващия гейм - 2:2. Майсторство и разнообразие показа Гришо на своето подаване - излизане на мрежата, ас и дълбок уинър - 40-0 и 3:2. Размяна на уинъри доведе до 15-15, а после с подсечени бекхенди Григор дочака грешка на противника за 30-30. Два последователни отлични обратни удара на Нишиока обаче му позовлиха да се опази от неприятности и да не допусне повече интрига в гейма - 3:3.

Безупречен сервис-гейм на нула увеличи актива на Димитров на 4:3. Димитров започна следващия гейм с прекрасен форхенд-уинър за 0-15, а японецът отговори с воле за 15-15. При 40-15 вече Гришо беше направил 15-ата си грешка от ретур в мача, а Нишиока с ас затвори гейма и изравни - 4:4. Чудесен сервис-гейм на нула позволи на Григор да поведе за пореден път - 5:4.