Fakti.bg | 12.05.2024 07:48:03 | 41

Първа победа на САЩ на СП по хокей на лед

САЩ постигна първа победа на Световното първенство по хокей на лед за мъже, след като срази с 6:1 (2:0, 2:1, 2:0) Германия и така се реваншира пред феновете си за петъчното поражение от шведите с 2:5, предава БТА. Джони Годрьо и Майкъл Кесерлинг вкараха по гол и подадохa за други два, докато останалите попадения бяха реализирани от капитана Брейди Ткъчък, Люк Хюз, Тревър Зеграс и Майкъл Ейсмонт.

Срещата в Група „В“ в Острава беше равностойна до средата на втората третина, когато германците се опитаха да се върнат в мача и създадоха доста проблеми пред вратата на САЩ. Те намалиха с гола на Ясин Елиз, но постепенно отпадаха физически и логично допуснаха нови три шайби в мрежата си. В другата среща от група „В“ Латвия изпита неочаквани трудности и се пребори с Полша чак с продължение – 5:4 (0:1, 1:1, 3:2, 1:0). Капитанът Каспарс Даугавинс с втория си гол в мача осигури успеха на латвийците, вкарвайки в 3:29 минута на продължението.

Тимът на Полша, в който личаха имената на играчи от ниските дивизии на Канада, както и от чешкото и германското първенство, на три пъти повеждаше в резултата, но пък по-малко от три минути преди края се спаси от поражение. За динамиката на двубоя говори и фактът, че латвийският вратар спаси 37 изстрела срещу 22 за американеца Джон Мъри, който пази на Полша.

И за двата отбора това беше първи мач на първенството, като Швеция, САЩ (с два мача), Казахстан и Германия (с два мача) имат по 3 точки и водят в групата.

След успеха на Канада, дойде ред и на отбора на Чехия да излезе на леда, за да запише втора победа. След трудното 1:0 над Финландия с дузпи в петък, сега чехите трябваше да правят обрат от 1:3 до 6:3 (2:3, 1:0, 3:0). В друга мач от групата Дания отнесе Австрия с 5:1 (2:1, 1:0, 2:0) и записа първи три точки в актива си.