Fakti.bg | 13.05.2024 08:10:40 | 34

Истинската цел зад офанзивата на Путин в Харков е друга

На 10 май руската армия предприе офанзива в Харковска област, преминавайки границата и окупирайки няколко села. Отдавна Киев предупреждаваше, че Русия се готви за нова офанзива към Харков

Според експерти обаче истинската цел на Владимир Путин не е атака срещу Харков, предаде focus.de. Русия няма ресурсите в момента, за да обкръжи и завладее големия украински град, посочва Институтът за изследване на войната (ISW).

Стратегическата цел на Русия е да принуди Украйна да изтегли войници и техника от други части на фронта в източната част на страната и да ги премести в района на Харков. Това има за цел допълнително да претовари вече ограничените човешки ресурси на украинците. Освен това напредването трябва да върне град Харков в обсега на руската артилерия.

Според The New York Times офанзивата в Харковска област има и друга цел – да всее паника сред украинското население, че градът скоро може да падне. Харков е най-важният град за Украйна след столицата Киев.

По-рано днес Генералният щаб на украинските въоръжени сили призна за "тактически успех" на руската армия в североизточната Харковска област, предаде Ройтерс. Четиринадесет от двадесет и двата опита на руснаците да напреднат в района продължават, пише в сводката, публикувана след полунощ. Сраженията в района на Вовчанск не спират, като руската армия е хвърлила "значителни сили", за да превземе града, допълни украинският генерален щаб. Русия твърди, че е поела контрол върху най-малко девет гранични села в Харковска област. Украйна от своя страна казва, че отблъсква атаки и се бие, за да запази контрол върху тези населени места.

Няколко руски медии обявиха, че руската армия е влязла във Вовчанск. Според украинската армия обаче боевете се водят в околностите на града. Твърденията и на двете страни в конфликта не са проверени по независим път. В петък руската армия нахлу в Харковска област, откривайки нов, североизточен фронт в бушуващата вече 27 месеца на изток и юг война, отбелязва Ройтерс. Харков, вторият по брой на населението украински град, се намира на 30 километра от границата с Русия.

Прочети цялата публикация