Fakti.bg | 15.05.2024 01:37:49 | 79

Помощ от 1 млрд. долара за Израел бе придвижена към Конгреса на САЩ

Държавният департамент на САЩ придвижи помощен пакет от 1 млрд. долара за оръжия за Израел към Конгреса, предаде Ройтерс, цитирана от БТА, като се позова на двама американски представители.

Председателите и водещите членове на комисията на Сената по външните отношения и на комисията на Камарата на представителите по външните отношения на американския Конгрес са тези, които разглеждат основните сделки за даване на оръжия на други страни.

Американският президент Джо Байдън каза миналата седмица, че е забавил доставката на бомби за Израел заради опасения, че те може да бъдат използвани при голямо настъпление срещу град Рафах, който се намира в южната част на ивицата Газа.

Байдън призова израелския премиер Бенямин Нетаняху да не предприема настъпление срещу Рафах, без да е гарантирана сигурността на цивилните.

Подкрепата на Байдън за операцията на Израел срещу палестинското ислямистко движение "Хамас" постави американския президент в неизгодно политическо положение, особено по отношение на младите привърженици на Демократическата партия, преди президентските избори в САЩ тази година, отбелязва Ройтерс.

Израел предприе военната си операция срещу "Хамас" в ивицата Газа, след като на 7 октомври миналата година бойци на ислямисткото движение извършиха безпрецедентна атака срещу еврейската държава.

Междувременно хиляди палестинци излязоха на митинг - шествие в Северен Израел, за да отбележат годишнината от бягството и принудителното преселение на палестинците по време на войната през 1948 г. около създаването на Израел. Те настояха бежанците да получат право да се завърнат, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Мнозина от около трите хиляди души, които се включиха в шествието в околностите на град Хайфа, отправиха искания да бъде прекратена войната в ивицата Газа.

Участниците в проявата отбелязаха годишнината от "Накба", или "катастрофата", когато стотици хиляди палестинци бягат или са прогонени от родните си места по време на войната през 1948 г., която съпътства създаването на Израел.

Много от тях бяха с палестински знамена и носеха на главите си традиционните палестински шалове куфия, а събитието, в което участваха е ежегодно и се нарича "Шествие на завръщането". Събитието е една от редките масови прояви на палестинците, които получават разрешение да се състоят от израелските власти на фона на войната в Газа.

Мнозина демонстранти държаха бутилки с вода, а някои бутаха бебешки колички, докато вървяха по черния път. Един от участниците в шествието държеше високо вдигната разрязана на две диня - един от символите на палестинската кауза след израелските забрани за използване на палестинското знаме, което е червено-зелено-черно, същите цветове, които могат да се видят и на разрязаната диня.

По време на войната от 1948 г. около 700 000 палестинци бягат или са принудени да напуснат домовете си.

Днес арабите са една пета от населението на Израел. Те са израелски граждани, но много от тях се идентифицират с палестинците от окупирания Западен бряг, Източен Йерусалим и Газа.

Израел е против връщане на палестинските бежанци от войната, защото смята това за демографска заплаха. Самият Израел определя себе си като държава нация на еврейския народ. В миналото от израелска страна са се чували позиции по въпроса, че палестинските бежанци трябва или да се заселят в приемните си страни, или в евентуална бъдеща палестинска държава.

Денят на годишнината от Накба се пада днес, тъй като тя се отбелязва от палестинците всяка година на 15 май, посочва Асошиейтед прес.

Прочети цялата публикация